Automatyka.eu

POSITAL - pomiar kąta nachylenia/wychylenia

http://www.apautomatyka.pl/index.php/news/wiedza/133-posital-pomiar-kata-nachylenia-wychylenia | Środa, 11 styczeń 2017r.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa w systemach sterowania ruchu ważną informacją jest aktualne położenie kąta nachylenie w poziomie lub wychylenia w pionie.

Inklino_preview

Tagi:


  Prostym urządzeniem, które w łatwy sposób, a do tego w sposób sprawny monitoruje obiekty w przestrzeni są inklinometry firmy Posital Fraba. Nie wymagają one stosowania połączeń mechanicznych z elementami zewnętrznymi co jest dużym ułatwieniem dla inżynierów tworzących taki system. 

Inklinometry Posital Fraba umożliwiają pomiar z dokładnością 0,1o w poziomie oraz rozdzielność 0,01o.

 Wyróżnia się dwa rodzaje inklinometrów w zależności od stopnia zakresu pomiarowego:

single axis

Inklinometry jednoosiowe


Zakres pomiarowy dostępny w przedziale do 360°. To rozwiązanie daje możliwość wyboru odpowiedniego zakresu do wybranej aplikacji, w zależności od oczekiwanej dokładności pomiarów.

Zasada działania:

1os

  
dual axes

Inklinometry dwuosiowe


Zakres pomiarowy dostępny w przedziale do 80°. Jednoczesny pomiar wokół dwóch osi sprawdza się przy poziomowaniu platform.

Zasada działania:

2os

Technologia inklinometrów

Inklinometry Posital Fraba z serii TILTIX wykonane są w oparciu o dwie technologie:

  • technologia MEMS
  • technologia z płynem elektrolitycznym

MEMS

  Czujniki oparte o technologię MEMS posiadają „mikro masę”, która zawieszona jest na elastycznej strukturze. Każdy ruch czujnika powoduje zmianę położenia masy, co skutkuje zmianą pojemności pomiędzy masą a strukturą. Na tej podstawie obliczane jest nachylenie. 
MEMS umożliwia pomiar wokół jednej osi (0…360o) oraz wokół dwóch osi (±80o). Czujniki te charakteryzują się odpornością na wstrząsy i wibracje.

memsA – „mikro masa”, B – elastyczna struktura

PŁYN ELEKTROLITYCZNY

  Komora pomiarowa czujnika wypełniona jest częściowo płynem elektrolitycznym. Ścianki komory umieszczone są dodatkowo elektrody. Podczas zmiany nachylenia zmienia się poziom płynu, co skutkuje zmianą pojemności między parą elektrod w komorze. Pomiar pojemności pozwala na obliczenie kąta nachylenia. 
Technologia z płynem elektrolitycznym umożliwia pomiar w dwóch osiach (±30o) wręcz z ekstremalną dokładnością. Czujniki te charakteryzują się precyzją oraz stabilnością.

plynC – płyn elektrolityczny, D - elektrody

 Zastosowania:

  Dzięki monitorowaniu kątów pochylenia bądź wychylenia  w każdej chwili , inklinometry znacząco poprawiają bezpieczeństwo pracy poruszających się maszyn. Prostsza instalacja w porównaniu z enkoderem obrotowym powoduje, że znalazły bardzo dobre zastosowanie jak np. sterowniki naprowadzające obiekty w kierunku słońca. Inne obszary, gdzie inklinometry znalazły zastosowanie to między innymi:

 

  • systemy medyczne (w urządzeniach do rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej…)
  • maszyny ruchome (pompy betonu, dźwigi…)
  • magazyny
  • ropa naftowa i gaz
  • energia odnawialna (w turbinach wiatrowych, systemach fotowoltaicznych, systemach parabolicznych paneli słonecznych…)

 

Inklino_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy